KYJEV SE POKUSIL INFILTROVAT ŠPIONY DO MISE MAAE V ZAPOROŽSKÉ JADERCE

Kyjev se pokusil o infiltraci špionů a diversantů do mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na Zaporožské jaderné elektrárně (JE) pod novinářskou zástěrkou. Byli odhaleni a nevpuštěni. Ukrajinská armáda mezitím elektrárnu ostřelovala i v době přítomnosti agentury.

Kyjev se pokusil včlenit do delegace MAAE na JE v Zaporoží své špiony. Informoval o tom předseda hnutí „My spolu s Ruskem“ člen Hlavní rady administrativy Zaporožského kraje Vladimír Rogov.

»Ukrajinské zpravodajské služby se na příkaz Zelenského pokusily infiltrovat delegaci MAATE, která dorazila na Zaporožskou JE, svými špiony a diversanty, kteří měli krytí novinářů« řekl médiím Rogov.

Podle jeho slov byl záměr kyjevských úřadů včas odhalen. »Pokus o proniknutí špionů a diversantů pod rouškou ukrajinských novinářů byl zmařen. Na území Zaporožské JE nebyli vpuštěni«, dodal.

Nedlouho před tím dorazila mise agentury na elektrárnu. Šéf ruské delegace „Rosatom“ a jeho spolupracovníci provedli členy MAATE po území elektrárny a ukázali i úseky, bombardované ukrajinskou armádou.

Jak řekl vedoucí mise MAAE Rafael Gross, inspektorům se podařilo během několika hodin shromáždit hodně informací. Šéf organizace rovněž prohlásil, že měl možnost vidět »ty klíčové věci, které vidět chtěl«, a podle vlastních slov si spojil dohromady získaná fakta. Informoval rovněž o svém plánu potkat se s obyvateli samotného města Energodar, na jehož území se JE nachází. Část mise spolu s ním pak odjela, osm pracovníků agentury pokračují v práci na JE.

Co se ale skrývá za pojmy špioni a diversanti? Ukrajinská armáda se ještě před příjezdem mise MAATE (kterou mimochodem Ukrajinci zadržovali na hranici), pokusili o výsadek v počtu 60 mužů ve vzdálenosti 3 km na severovýchod od Zaporožské JE. Dle údajů místních úřadů, 47 diversantů se podařilo zlikvidovat, 3 byli vzati do zajetí, z nichž 2 jsou v těžkém zdravotním stavu. Dalších, zhruba 12 lidí bylo zablokováno. Ruská obrana také potopila dva nákladní čluny s diversanty, vyslanými na pomoc první skupině.

Jak uvedl dále Vladimír Rogov, s odvoláním na zdroje z okolí prezidenta Zelenského, operace ukrajinské armády měla probíhat pod kontrolou britských zpravodajských služeb a účastníci této mise procházeli přípravný výcvik ve Velké Británii a v Polsku. Je proto velmi podivné, že ukrajinská armáda ostřelovala elektrárnu dokonce v době, kdy se na ní nacházela mise MAATE.

Připomeňme si, že Zaporožská JE se nachází na levém břehu řeky Dněpr u města Energodar. Je to podle počtu bloků i kapacitně největší jaderná elektrárna v Evropě. Od března je pod ochranou ruských vojsk. Jak tvrdí ruské ministerstvo zahraničí, je to nezbytné, aby nedošlo k úniku jaderných a radioaktivních materiálů. Už proto, že ukrajinská armáda pokračuje v pravidelném ostřelování samotného města Energodaru, sousedících obcí, ale také přiléhající k městu území, na němž se Zaporožská JE nachází.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..