Reálnost slibů Donalda Trumpa?

Do 24 hodin vyřeším konflikt na Ukrajině, prohlásil nově zvolený prezident USA Donald Trump. O absurditě tohoto prohlášení pochyboval snad jen politický outsider. Podstatně nebezpečněji ale vyznívá jeho slib vysídlení migrantů z USA, kterých je odhadem asi 20 milionů.

Stejně nebezpečně znějí Trumpovy sliby o zkrocení Číny, nebo bezmezná podpora Izraele proti Íránu. Zvykli jsme si vnímat Bidena jako válečného štváče, ale setrvá-li Trump u svých volebních slibů, pak se může Biden změnit ve vnímání světové veřejnosti v bílého plyšového králíka, s nímž si ostatně dědouš vřele potřásal rukou.

Představa Trumpa, že vyřeší konflikt na Ukrajině během 24 hodin je minimálně komická, protože Rusko vítězí na všech směrech ukrajinské fronty a rozhodnutí ruského prezidenta o demilitarizaci, denacifikaci Ukrajiny, stejně jako její neutrální statut (tedy žádné NATO), nemá Trump sílu ani moc změnit. Ano, lze předpokládat, že může dojít k rozdělení Ukrajiny, kdy některé její části odejdou k Polsku, Maďarsku či Rumunsku. Z toho, co zbude, bude vytvořena neutrální zóna, tedy bezpečnostní pásmo, odkud by už Ukrajina nemohla ohrožovat Rusko. Ale ani v tomto případě nemá Trump šanci situaci přímo a samostatně ovlivnit. Zejména, když má představu, že bude vést s Ruskem jednání o Ukrajině z pozice síly. Jakýkoli pokus řešit situaci vojenskou či jinou silou, nepovede ale k ničemu jinému než k přímému střetu s Ruskem, a na ten Donald Trump prostě nemá.

Zejména, bude-li chtít realizovat odsunutí 20 milionů migrantů z území USA, což může vyvolat takové napětí v samotné Americe, že nelze vyloučit ani chaos při pokusu o občanskou válku. A má na takový krok nově zvolený prezident? Smysl pro realitu napovídá, že sotva.

Dalším úskalím pro Trumpa, je jeho bezmezná podpora Izraele. Ta by ale znamenala střet zájmů s arabskými státy, které už dnes výrazně pošilhávají po společenství BRICS, které nabízí výrazně příznivější podmínky pro svrchované rozhodování arabských zemí. A ty do střetu s Ruskem určitě nebudou chtít vstupovat, protože škody z takového střetu by byly nejen nesmyslné, ale z hospodářského pohledu by byly prostě zdrcující. Donutit proto arabské země k takovému střetu se Trumpovi nejspíš také nepodaří. V sázce je v podstatě suverénní existence bohatých zemí. Dotaz opět zní: Má na to Trump?

Višničkou na dortu, a zjevně i hlavním vektorem budoucí americké politiky, je Trumpova představa o „zvládnutí“ Číny. Co ale znamená rozpoutání konfliktu na Východě? Protože zastrašit Zemi Draka je poněkud komické. Zejména, vezmeme-li v úvahu smlouvu Číny s Ruskem o vzájemné pomoci. Zároveň, pokus zatlačit na Rusko by byl nesmyslný, protože to má smlouvu nejen s Čínou, Íránem, ale také se Severní Koreou, která má velmi slušnou výzbroj a skvěle vycvičenou armádu.

Podtrženo a sečteno, chce to slušné zásoby popcornu a trpělivě sledovat, jak se budou Trumpovy priority měnit a s nimi přezouvací schopnost evropských liberastů. Trump si prostě bude muset přiznat, že americký hegemon definitivně skončil.

Mají-li toto být Trumpovy mírové iniciativy, pak se jejich nejtvrdší realizací může stát vytvoření průlivu Kurčatova mezi Kanadou a Mexikem. A jak už bylo dříve v našem listě popsáno, Rusko na takový krok údajně prostředky má. I když o válku nestojí

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..